• خانه
 • >
 • موسیقی
 • >
 • تجلیل از برترین‌ها در نوزدهمین جشن خانه موسیقی

تجلیل از برترین‌ها در نوزدهمین جشن خانه موسیقی

 • توسط WentWorthMiller
 • ۵ سال قبل
 • ۰
تجلیل از برترین‌ها در نوزدهمین جشن خانه موسیقی

نوزدهمین جشن خانه موسیقی ایران شامگاه شنبه ششم بهمن ماه سال ۹۷ با معرفی برگزیدگان در حوزه آثار تالیفی و کتاب میزبان علاقه‌مندان موسیقی آغاز شد.

به گزارش سه گوش، نوزدهمین جشن خانه موسیقی ایران روز ششم بهمن ماه سال ۹۷ با معرفی برگزیدگان در حوزه آثار تالیفی و کتاب در تالار ایوان شمس تهران در حال برگزاری است.

بیژن کامکار، میلاد کیایی، علی ترابی، بیژن بیژنی، مظفر شفیعی، بهروز وجدانی، احدملکی، علی جهاندار، غلام علمشاهی، سید عباس سجادی، سامان احتشامی، علی عزیزی، بهرام جمالی، امیر عباس ستایشگر، مهدی وجدانی، اشکان کمانگری، احمد مسجد جامعی، داود گنجه ای، فرزاد طالبی، تقی ضرابی، حسام‌الدین سراج، سید محمد مجتبی حسینی، محمد جلیل عندلیبی، محمد سریر، احمد صدری، بردیا صدر نوری، ناصر ایزدی، سید محمد موسوی، وارطان ساهاکیان و هومان اسعدی از جمله مهمانانی هستند که تاکنون در مراسم حضور پیدا کرده‌اند.

حمید رضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران در ابتدای این مراسم در یک پیام تصویری که پیش از برگزاری مراسم تهیه شده بود، ضمن قدردانی از برگزاری نوزدهمین جشن خانه موسیقی ایران بیان کرد: طبق روال هرسال ما سالگرد تاسیس خانه موسیقی را برگزار کنیم تا با هم دردل کرده و در کنار هم حضور داشته باشیم. امسال هم نوزدهمین سال تاسیس این مجموعه است که به اعتقاد من نهادی تاثیرگذار در موسیقی ایران است. به هر حال سالی که گذشت سال پرفراز و نشیبی بود که با همکاری کانون‌ها و اعضای خانه موسیقی اتفاقات خوبی را رقم زدیم.

نوربخش: دیگر لازم نیست بگوییم نقش موسیقی در پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس چه بوده است؟ هنرمندان خود را در این عرصه ثابت کرده‌اند و حالا نوبت مسولان است که خود را اثبات کنند

وی با قدردانی از تمامی اعضای خانه موسیقی، اعضای شورای عالی و اعضای هیات مدیره قبلی و جدید گفت: یکی از مهمترین چالش‌ها و مشکلاتی که در عرصه موسیقی ما وجود دارد مساله کپی‌رایت است و همان طور که قول داده بودیم این موضوع در خانه موسیقی به‌شدت در حال پیگیری است و ما به همین منظور مجموعه‌ای را در خانه موسیقی تاسیس کردیم که طی آن هنرمندان بتواند در این فضا به مشکلات حقوقی خود در این زمینه رسیدگی کنند. ما از همه هنرمندان می‌خواهیم همچنان به این مجموعه در خانه موسیقی مراجعه کرده و به خانه موسیقی وکالت دهند تا بتوانیم در جهت رفع مشکلات تلاش‌هایی را انجام دهیم. ما فراموش نکنیم که اعضای یک پیکر هستیم که باید تمام منافع جمعی را خودمان پیگیری کنیم. مطمئن باشید که در خانه موسیقی به روی همه باز بوده و هست.

مدیرعامل خانه موسیقی پس از پخش این کلیپ روی صحنه حاضر شده و ضمن خوشامدگویی به حاضران در برنامه توضیح داد: من در اینجا حضور پیدا کردم که اولا از شما عزیزان به دلیل تاخیری که در برگزاری جشن داشتیم عذرخواهی کنم. به هر حال ما هر سال در پاییز شاهد برگزاری جشن بودیم اما متاسفانه در این دوره به دلیل تنگناهای شدید مالی دچار مشکلاتی شدیم. حتی ما بنا داشتیم که این دوره را اصلا برگزار نکنیم اما خوشبختانه همکاری شایسته مدیریت شهری تهران در دوره جدید به ما کمک کرد که این مراسم را برگزار کنیم.

از دست نده:  جایزه‌ی موسیقی آقاخان به محمدرضا شجریان اهدا شد

نوزدهمین جشن خانه موسیقی

وی ضمن قدردانی از مجموعه صندوق اعتباری هنر در حمایت از هنرمندان و برگزاری این جشن اظهار کرد: بدون هیچ تعارفی تمام فعالیت‌های این مجموعه دچار تغییر و تحولات مثبتی شده و ما شاهد بودیم که این نهاد تلاش‌های زیادی برای حمایت از هنرمندان کرد. این فعالیت ها باعث شده که چراغ امید در مناطق دور افتاده ما هم تابیده شده و هنرمندان واقعا در شرایط بهتری نسبت به گذشته قرار گرفته‌اند.

چهل سالگی سن قوام و بلوغ است

نوربخش در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: ما معمولا در مواجهه با اتفاقات موسیقی اعلام موضع کرده‌ایم اما می‌خواهم در این جا مساله ای را مطرح کنم. اینکه امسال ما در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی هستیم. این سن به اعتقاد من سن قوام و ثبات و بلوغ است پس قاعدتا باید در یک سری امور به یک سری ثبات برسیم. ما نباید دوباره برگردیم سر خط. پس دیگر لازم نیست بگوییم نقش موسیقی در پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس چه بوده است؟ هنرمندان خود را در این عرصه ثابت کرده‌اند و حالا نوبت مسولان است که خود را اثبات کنند که قرار است چه کارهایی را برای اهالی موسیقی انجام می‌دهند. ما باید هم اکنون در شرایطی باشیم که نوازندگان بانوان هم به راحتی بتوانند روی صحنه حضور داشته باشند. خوشبختانه خانم‌های هنرمند با قواعد همین کشور در مراکز دانشگاهی و آموزشگاهی مشغول فراگیری و آموزش موسیقی هستند اما اکنون در شرایطی هستیم که در تعدادی از شهرستان‌ها هنوز خانم‌ها اجازه حضور در صحنه را ندارند.

این خواننده موسیقی ایرانی تصریح کرد: قطعا می‌دانم که در برخی مواقع قانون‌شکنی‌هایی اتفاق افتاده اما نباید این موضوعات باعث شود که بیاییم قواعد جدید وضع کنیم و شرایطی را فراهم کنیم که اصلا شایسته هنرمندان موسیقی نیست. ما در حوزه کپی رایت نیز دچار مشکلات زیادی هستیم که باید این روند در کشورمان مرتفع شود. ما باید بتوانیم چرخ موسیقی این کشور را بهتر بگردانیم. موسیقی ایرانی هم اکنون نزدیک به حالت احتزار است این میراث گرانقدر نباید از دست برود. این موسیقی نباید بیگانه بشود پس لطفا با همراهی شرایطی را فراهم کنیم که موضوع کپی رایت هم هرچه زودتر برطرف شود.

یادی از درگذشتگان موسیقی از جشن هجدهم تا نوزدهم

پس از صحبت‌های نوربخش با پخش کلیپی یاد و خاطره هنرمندان درگذشته موسیقی کشورمان در سال های ۹۶ تا ۹۷ گرامی داشته شد.

از دست نده:  کنسرت لیو گاندلمان آهنگساز و نوازنده برزیلی در تالار ایوان شمس

منوچهر لشگری آهنگساز و نوازنده فلوت و ویولن، محمود رحمانی‌پور نوازنده پیشکسوت عود، عبدالکریم مهرافشان نوازنده ویولن و آهنگساز پیشکسوت موسیقی ایرانی، بزرگ لشگری نوازنده پیشکسوت ویولن، خلیل یوسفی نوازنده کمانچه و هنرمند موسیقی مقامی خراسان شمالی، نصرت الله حدادی نوازنده پیشکسوت ویولن، لعل محمد سرودی از نوازندگان پیشکسوت استان سیستان و بلوچستان، ناصر چشم آذر موسیقیدان و آهنگساز پیشکسوت، مصطفی مراد بختی نوازنده ساز قانون، حسین فرجی هنرمند و آوازخوان لرستان، ناصر زرآبادی نوازنده ویولن، دین محمد زنگشاهی نوازنده سازهای قیچک و رباب استان سیستان و بلوچستان، رمضان شکارچیان نوازنده دوتار، مراد علی سالار احمدی خواننده موسیقی مقامی خراسان، پیترسلیمانی پور آهنگساز و نوازنده سازهای بادی، فرهاد گرگین پوراز هنرمندان پیشکسوت موسیقی قشقایی، منوچهر بهرامی نوازنده کلارینت و فرشید گلریز خوانندگی موسیقی ایرانی هنرمندانی بودند که در این بخش از مقام هنری آن‌ها قدردانی شد.

قدردانی خانه موسیقی از چند هنرمند

بخش دیگری از نوزدهمین جشن سالگرد تاسیس خانه موسیقی به قدردانی از تعدادی هنرمند پیشکسوت موسیقی در عرصه‌های مختلف اختصاص داشت.

مینا افتاده مدرس پیشکسوت، نوازنده سنتور، نوازنده تمبک، پژوهشگر موسیقی ایرانی، علی بکان آهنگساز و پژوهشگر موسیقی، ژنیک بیدروسیان هنرمند پیشکوست حوزه آواز وکال، فاطمه رضایی خواننده و ترانه‌سرای پیشکسوت منطقه هرمزگان، حسن زادخلیل سازنده سازهای موسیقی ایرانی، سیمین غانم هنرمند پیشکسوت موسیقی پاپ، کریم قربانی نوازنده و مدرس پیشکسوت ویولن، ارژنگ کامکار نوازنده پیشکسوت تمبک و مرادعلی نجات پور نوازنده پیشکسوت سرنای استان ایلام سل از جمله هنرمندانی بودند که در این بخش مورد قدردانی قرار گرفتند.

«سازینه»؛ شادیانه‌های اقوام ایران و جادوی خالو قنبر

پخش کلیپی از نحوه فعالیت‌های خانه موسیقی طی یک سال گذشته و اجرای شادیانه‌های اقوام ایران با هنرمندی گروه موسیقی نواحی «سازینه» به سرپرستی پیمان بزرگ نیا با هنرمندی محمد ابراهیم عالمی خواننده مازندران، عاشیق احد ملکی علیشاه خواننده و نوازنده قوپوز، سیف‌الدین آشتیانی خواننده لرستان، فرید رحیمی خواننده کردستان، طواق سعادتی خواننده و نوازنده ترکمن، مراد علی نجات پور نوازنده پیشکسوت ایلام، همایون پشدار نوازنده کمانچه، بابک پیمانی نوازنده سازهای کوبه‌ای مناطق، رضا دیوسالار نوازنده دوتار مازندران، امین سعادتی نوازنده کمانچه ترکمن، الان فاروقی نوازنده طبل کردی، خالد مروتی نوازنده نرمه نای، تاری وردی حیدری نوازنده قاوال، باقرحیدری بالابان، باران احسان‌نیا هم‌خوان، شیوا خسروانی هم‌خوان، خالو قنبر راستگو نوازنده جفتی و خواننده پیشکسوت موسیقی هرمزگان و رومینا تنی نوازنده و عود و دهل، صدیقه رحمانزاده نوازنده کسر و همخوان، زیبا روان نوازنده پیپه، مهدیه شکری‌زاده نوازنده تخته و هم‌خوان، طیبه زندش نوازنده تخته و هم خوان، محسن آقایی نوازنده نی‌انبان، علیرضا فرجی بزرگ نوازنده ضرب و تمپو، فرهاد راد نوازنده دم دم، وحید نوایی نوازنده دهل، احمد نوایی، غلامحسین نوایی، بهمن سهرابی و سجاد حیدری آیین ورز بخش دیگری از مراسم را تشکیل می‌داد.

از دست نده:  سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن جشنواره فجر به چه کسی می‌رسد؟

نوزدهمین جشن خانه موسیقی

اجرای تک نوازی استعداد های جوان با هنرمندی پریا فرهادی نوازنده قانون از اصفهان و بارمان رسولی نژاد نوازنده تار از شهریار، اجرای گروه «سایه ارغوان» به سرپرستی محمد امین اکبرپور و خوانندگی اشکان کمانگری، اجرای گروه آوازی تهران به سرپرستی میلاد عمرانلو بخش های مختلف نوزدهمین جشن سالگرد تاسیس خانه موسیقی را تشکیل می داد.

در این مراسم همچنین اسامی هنرمندان و پژوهشگران مورد قدردانی قرار گرفته در حوزه آثار تالیفی و کتاب به شرح زیر معرفی شدند.

دوره نوزدهم جشن خانه موسیقی ایران در شرایطی برگزار می شود که دوره قبلی این جشن به معرفی برگزیدگان حوزه موسیقی در بخش آلبوم اختصاص داشت، اما در این دوره برگزیدگان بخش موسیقی در حوزه کتاب در سه رشته «آموزشی»،‌ «علمی – پژوهشی» و «ترجمه» معرفی خواهند شد.

معرفی  برگزیدگان بخش پژوهش

در این بخش ۲۵۰ عنوان کتاب به دبیرخانه ارسال شده بود که هیات داوران متشکل از هومان اسعدی، آروین صداقت کیش و محمدرضا فیاض اسامی آثاربرگزیده را به شرح زیر اعلام کرد:

کتاب «ساختار ملودی در موسیقی ایرانی» تالیف محمدرضا آزاده‌فر به عنوان کتاب برگزیده بخش پژوهش معرفی شد.

کتاب «گوشه» تالیف ارشد طهماسبی و کتاب «کوک در سازهای زهی» تالیف ایمان فخر نیز شایسته تقدیر معرفی شدند.

در این بخش هیات داوران با احترام فراوان ارج می‌نهد به مساعی استاد پیشکسوت موسیقی دستگاهی مجید کیانی که حاصل چند دهه کندوکاو خود را در کتاب شناخت هنر موسیقی یک جا گرد آوری کرد. همچنین کتاب «شعر؟ یا موسیقی؟» تالیف استاد پیشکوست موسیقی دستگاهی مهدی آذرسیناحاوی رهیافت‌هایی برای تلفیق شعر و موسیقی شایسته قدردانی معرفی می‌شود.

معرفی برگزیدگان بخش ترجمه

در این بخش تعداد ۵۰ اثر به دبیرخانه ارسال شده است که در این بخش اسامی برگزیدگان به شرح زیر اعلام می‌شود.

کتاب «تاریخ موسیقی غرب» ترجمه کامران غبرایی به‌عنوان کتاب برگزیده بخش ترجمه و کتاب «انسان شناسی موسیقی» ترجمه مریم قرسو و کتاب «فرهنگ موسیقی هاروارد» ترجمه عادل شاهنده شایسته تقدیر در بخش ترجمه معرفی شد.

ضمنا هیات داوران از کوشش‌های حسین یاسینی مترجم جامعه موسیقی برای بازبینی و روز آمد کردن ترجمه بر اساس ویراست جدید کتاب «درک و دریافت موسیقی» قدردانی کرد.

معرفی برگزیدگان بخش آموزش

در این بخش تعداد ۲۵۰ اثر به دبیرخانه ارسال شد که هیات داوران اسامی زیر را به عنوان نفرات برگزیده معرفی کردند.

کتاب «۶۰ چهار مضراب برای تار» تالیف علی کاظمی به عنوان کتاب برگزیده بخش آموزش معرفی شد و کتاب «تصنیف‌های استاد فرامرز پایور» تالیف رامتین نظری جو و کتاب «مجموعه آثار غلامحسین بیگجه خانی» تالیف محمد عبدلی نیز شایسته تقدیر شناخته شدند.

هیات داوران در این بخش از تلاش‌های مینا افتاده در ایجاد انگیزه و سوق دادن جوانان به فعالیت‌های پژوهشی و کتاب «سلفژ موسیقی ایرانی» تالیف نستوه رمضانی قدردانی کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

امتیاز دهید
 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داغ‌ترین بحث‌ها

تازه های بازی

جدیدترین مطالب فیلم و سریال

ترسناک‌ترین‌ها