• خانه
 • >
 • سینما
 • >
 • بهترین فیلم های مارول ابرقهرمانی به ترتیب دیدن آنها

بهترین فیلم های مارول ابرقهرمانی به ترتیب دیدن آنها

 • توسط WentWorthMiller
 • ۴ ماه قبل
 • ۱۱
بهترین فیلم های مارول ابرقهرمانی به ترتیب دیدن آنها

دنیای سینمایی مارول پر از قهرمان، شخصیت‌های شرور و داستان‌های پر فراز و نشیب است. به همین دلیل گاهی اوقات دنبال کردن خط داستانی فیلم‌های مارول باعث گیج‌شدن مخاطبان می‌شود. علاوه بر این افرادی که به تازگی با دنیای سینمایی مارول آشنا می‌شوند، ترجیح می‌دهند با دیدن فیلم‌های مارول به ترتیب درست، با آگاهی بهتری نسبت به خط داستانی این مجموعه فیلم‌ها سراغ تماشای فیلم‌های جدید مارول بروند.


بهترین فیلم ابرقهرمانی مارول و ترتیب دیدن آنها


جهان سینمایی مارول به شکل رسمی از سال ۲۰۰۸ با اکران مرد آهنی – Iron Man آغاز شد، اما اگر به دنبال دیدن فیلم‌های مارول به ترتیب داستانی هستید نباید دیدن مجموعه را از فیلم مرد آهنی آغاز کنید. در ادامه لیست فیلم‌های مارول را به ترتیب خط داستانی برای شما مرتب کرده‌ایم.

۱. فیلم ابرقهرمانی کاپیتان امریکا: اونجرز اول – Captain America: The First Avenger

کاپیتان امریکا: انتقام اول - Captain America: The First Avenger

کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو
تاریخ اکران: ۲۲ جولای ۲۰۱۱

اگرچه فیلم کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو – Captain America: The First Avenger پنجمین فیلمی است که در جهان سینمایی مارول اکران شد اما برای دنبال کردن خط روایی مجموعه آثار مارول باید در ابتدا سراغ همین فیلم بروید.

وقایع این فیلم ابرقهرمانی دهه‌ها پیش از ماجراهای مرد آهنی و انتقام‌جویان رخ می‌دهند. این فیلم مخاطبان را با استیو راجرز (کاپیتان آمریکا با بازی کریس ایوانز) آشنا می‌کند که یکی از شخصیت‌های کلیدی مجموعه است. همچنین از طریق کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو» با تسرکت (سنگ فضا) آشنا خواهید شد.

۲. فیلم ابرقهرمانی مرد آهنی – Iron Man

فیلم ابرقهرمانی مرد آهنی - Iron Man

آیرومن – Iron Man
تاریخ اکران: ۲ می ۲۰۰۸

فیلمی که همه چیز از اکران آن آغاز شد در ترتیب داستانی دومین فیلمی است که باید ببینید. ایرومن – Iron Man اولین مواجهه مخاطبان با تونی استارک (مرد آهنی با بازی رابرت داونی جونیور) در حال ساخت لباس زرهی ویژه است.

در پایان این فیلم سینمایی در گفت‌وگو میان نیک فیوری (ساموئل ال. جکسون) و استارک اولین بحث‌ها درباره شکل‌دادن گروه انتقام‌جویان مطرح می‌شود.

۳. فیلم ابرقهرمانی هالک شگفت انگیز – The Incredible Hulk

فیلم ابرقهرمانی هالک شگفت انگیز - The Incredible Hulk

هالک شگفت‌انگیز
تاریخ اکران: ۱۳ جون ۲۰۰۸

وقایع این فیلم سینمایی که با بازی ادوارد نورتون در نقش بروس بنر (هالک) همراه است از نظر زمانی هم‌زمان با مرد آهنی ۲ و ثور رخ می‌دهند. هالک شگفت‌انگیز دومین فیلمی بود در جهان سینمایی مارول منتشر شد.

۴. فیلم آیرومن ۲ – Iron Man 2

فیلم آیرومن 2 - Iron Man 2

مرد آهنی ۲ – Iron Man 2
تاریخ اکران: ۷ می ۲۰۱۰

فیلم سینمایی مرد آهنی ۲ – Iron Man 2 شامل تصاویری از هالک شگفت‌انگیز و یک صحنه پایانی شامل چکش ثور بود. به این ترتیب می‌توان دومین قسمت از مجموعه مرد آهنی را میان دو فیلم هالک شگفت‌انگیز و ثور قرار داد.

در مرد آهنی ۲ بیوه سیاه (ناتاشا رومانوف) به عنوان دستیار استارک معرفی شد، زنی که توسط فیوری فرستاده شده بود تا مراقب عملکرد استارک باشد.

۵. فیلم ابرقهرمانی ثور – Thor

فیلم ابرقهرمانی ثور - Thor

ثور – Thor
تاریخ اکران: ۶ می ۲۰۱۱

اولین فیلم در مجموعه فیلم‌های ثور – خدای تندر با بازی کریس همسورث و چندین شخصیت مهم دیگر در شکل‌گیری انتقام‌جویان را معرفی کرد.

آخرین صحنه فیلم ثور شرایط را مهیا کرد تا در سال ۲۰۱۲ بالاخره شاهد اولین فیلم انتقام‌جویان باشیم. با معرفی ثور اغلب شخصیت‌های مهم انتقام‌جویان که سال بعد اکران شد، به مخاطبان معرفی شدند.

۶. فیلم ابرقهرمانی  انتقام جویان – The Avengers

فیلم ابرقهرمانی  انتقام جویان - The Avengers

انتقام‌جویان – اونجرز
تاریخ اکران: ۴ می ۲۰۱۲

در شرایطی که مهره‌های اصلی مجموعه معرفی شده‌ بودند، فرصت خوبی بود تا فیلمی از گروه انتقام‌جویان ساخته شود. بعد از دیدن ۵ فیلم قبل دقیقا نوبت تماشای انتقام‌جویان – اونجرز – The Avengers فرا می‌رسد.

از دست نده:  باکس آفیس: از شروع پر قدرت شزم - Shazam تا پیش فروش عالی اونجرز: پایان بازی - Avengers: Endgame

این فیلم سینمایی به نوعی نتیجه‌گیری فاز ۱ جهان سینمایی مارول به حساب می‌آید. فیلمی که اعضای اصلی انتقام‌جویان را برای مبارزه با لوکی و چیتاوری‌ها کنار هم قرار داد. فاز ۲ پس از جنگ نیویورک آغاز می‌شود.

همچنین آشنایی اولیه با سنگ ذهن (Mind Stone) در این قسمت اتفاق می‌افتد.

۷. فیلم مرد آهنی ۳ – Iron Man 3

فیلم مرد آهنی 3 - Iron Man 3

مرد آهنی ۳ – ایرومن ۳
تاریخ اکران: ۳ می ۲۰۱۳

وقایع سومین فیلم سینمایی در مجموعه مرد آهنی که توسط شین بلک کارگردانی شده است از نظر زمانی ۶ ماه پس از وقایع فیلم «انتقام‎‌جویان» اتفاق می‌افتد.

در «مرد آهنی ۳» استارک هنوز با عوارض روحی و روانی پس از جنگ نیویورک دست و پنجه نرم می‌کند.

۸. فیلم ثور: دنیای تاریک – Thor: Dark World

فیلم ثور: دنیای تاریک - Thor: Dark World

ثور: دنیای تاریک
تاریخ اکران: ۸ نوامبر ۲۰۱۳

فیلم ابرقهرمانی ثور: دنیای تاریک – Thor: The Dark World دنباله فیلم ثور است و اتفاقات فیلم از نظر روایی به یک سال پس از وقایع فیلم انتقام‌جویان مربوط است.

در این فیلم سینمایی مخاطبان با سنگ واقعیت (Reality Stone) آشنا می‌شوند. همچنین شاهد حضور « کلکتور» (Collector) با بازی بنیسیو دل تورو در این اثر سینمایی هستیم. دل تورو را در همین نقش در فیلم «نگهبانان کهکشان» (Guardians of the Galaxy ) که یک سال بعد اکران شد، دوباره دیدیم.

۹. فیلم  ابرقهرمانی کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان – Captain America: The Winter Soldier

فیلم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان - Captain America: The Winter Soldier

کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان
تاریخ اکران: ۴ آوریل ۲۰۱۴

نهمین فیلمی که باید در مجموعه فیلم‌های جهان سینمایی مارول ببینیم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان – Captain America: The Winter Soldier است. این اثر دنباله مستقیم اولین فیلم از مجموعه انتقام‌جویان است.

در این فیلم ابرقهرمانی استیو راجرز که حال با S.H.I.E.L.D کار می‌کند در همکاری با بیوه سیاه و فالکون (با بازی آنتونی مکی) تلاش می‌کند سد راه سرباز زمستان شود. سرباز زمستان یا باکی بارنز از شخصیت‌های شرور دنیای سینمایی مارول است که روزگاری یکی از صمیمی‌ترین دوستان استیو راجرز بوده.

۱۰. فیلم نگهبانان کهکشان – Guardians of the Galaxy

فیلم نگهبانان کهکشان - Guardians of the Galaxy

نگهبانان کهکشان
تاریخ اکران: ۱ آگوست ۲۰۱۴

داستان فیلم ابرقهرمانی نگهبانان کهکشان – Guardians of the Galaxy از تاریخ ۱۹۸۸ آغاز می‌شود؛ زمانی که پیتر کوئیل پس از مرگ مادرش توسط دزدان فضایی ربوده می‌شود. با این وجود حجم بیشتر داستان ۲۶ سال بعد (دقیقا در سال ۲۰۱۴ و زمانی که فیلم در واقعیت اکران شده) می‌گذرد.

در این اثر سنگ قدرت (Power Stone) معرفی می‌شود و مسائلی درباره سنگ‌های ابدیت مطرح می‌شود که به نوعی زمینه‌چینی برای فیلم‌های بعدی مجموعه انتقام‌جویان است.

۱۱. فیلم نگهبانان کهشان نسخه ۲ –  Guardians of the Galaxy Vol. 2

فیلم نگهبانان کهشان نسخه 2 -  Guardians of the Galaxy Vol. 2

فیلم نگهبانان کهکشان بخش ۲
تاریخ اکران: ۵ می ۲۰۱۷

ماجرای فیلم سینمایی نگهبانان کهکشان بخش ۲ – Guardians of the Galaxy Vol. 2 درست سه ماه پس از قسمت اول نگهبانان کهکشان اتفاق می‌افتد. گرچه از نظر ترتیب زمانی باید به عنوان فیلم یازدهم سراغ نگهبانان کهکشان بخش ۲ بروید اما با وجود این، فیلم مذکور بخشی از فاز سوم جهان سینمایی مارول به حساب می‌آید و از نظر تاریخ اکران پس از انتقام‌جویان: عصر اولتران – Avengers: Age of Ultron منتشر شد.

۱۲. فیلم انتقام‌جویان: عصر اولتران – Avengers: Age of Ultron

فیلم انتقام‌جویان: عصر اولتران - Avengers: Age of Ultron

انتقام‌جویان: عصر اولتران
تاریخ اکران: ۱ می ۲۰۱۵

عصر اولتران دنباله فیلم انتقام‌جویان است که در سال ۲۰۱۲ اکران شده بود. این اثر ابرقهرمانی از نظر تاریخ اکران فیلم یکی مانده به آخر در فاز دوم به حساب می‌آید.

از دست نده:  تریلر فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه - Spider-Man: Far from Home در آینده ای نزدیک

عصر اولتران یک بار دیگر قهرمان‌های جهان مارول را کنار گرد هم می‌آورد در حالی که ویژن (با بازی پل بتانی) و دوقلوهای ماکسیموف (کوئیک سیلور و اسکارلت ویچ) با بازی آرون تایلر-جانسون و الیزابت اولسن را به مخاطبان معرفی می‌کند.

۱۳. فیلم مرد مورچه ای – Ant-Man

فیلم مرد مورچه ای - Ant-Man

مرد مورچه‌ای – آنتمن
تاریخ اکران: ۱۷ جولای ۲۰۱۵

فیلم پایانی فاز دوم در جهان سینمایی مارول مرد مورچه‌ای – Ant-Man است که از نظر ترتیب داستانی سیزدهمین فیلم در نظر گرفته می‌شود.

فیلم بر ماجرای مرد مورچه‌ای (اسکات لنگ با بازی پل راد) – دزدی که به دکتر هنک پیم کمک می‌کند از تکنولوژی‌اش محافظت کند – تمرکز دارد. وقایع فیلم ابرقهرمانی مرد مورچه‌ای چند ماهی پس از انتقام‌جویان: عصر اولتران رخ می‌دهد.

۱۴. فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی – Captain America: Civil War

فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی - Captain America: Civil War

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی
تاریخ اکران: ۶ می ۲۰۱۶

داستان فیلم ابرقهرمانی کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی – Captain America: Civil War یک سال پس از عصر اولتران در جریان است. می‌توان گفت جنگ داخلی هم به نوعی یکی از فیلم‌های مجموعه انتقام‌جویان است اگرچه این گروه در فیلم مذکور به دو دسته تقسیم شده‌اند؛ دسته‌‎ای به رهبری کاپیتان آمریکا و دسته‌ای به رهبری مرد آهنی.

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی اولین فیلم فاز سوم جهان سینمایی مارول است که پلنگ سیاه و مرد عنکبوتی را معرفی می‌کند؛ دو کاراکتری که در ادامه این لیست فیلم‌های مستقل خودشان را دارند.

۱۵. فیلم پلنگ سیاه – Black Panther

فیلم پلنگ سیاه - Black Panther

پلنگ سیاه – بلبک پنتر
تاریخ اکران: ۱۶ فوریه ۲۰۱۸

بلافاصله پس از وقایع فیلم سینمایی کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی تی‌چالا به سرزمینش واکاندا باز می‌گردد. تی‌چالا (با بازی چادویک بوزمن) پادشاه واکاندا باید از کشورش در برابر اریک کیلمانگر (با بازی مایکل بی.جردن) و کلا (با بازی اندی سرکیس) دفاع کرده و از یک جنگ جهانی جلوگیری کند.

۱۶. فیلم ابر قهرمانی مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه – Spider-Man: Homecoming

فیلم ابر قهرمانی مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه - Spider-Man: Homecoming

مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه
 تاریخ اکران: ۷ جولای ۲۰۱۷

فیلم سینمایی ابرقهرمانی مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه – Spider-Man: Homecoming اولین فیلم مستقل مرد عنکبوتی است که با جهان سینمایی مارول در ارتباط است. بازگشت به خانه با بازی تام هالند وقایعی را روایت می‌کند که فقط چندماهی پس از جنگ داخلی در جریان است.

در این اثر ابرقهرمانی پیتر پارکر با تمام وجود تلاش می‌کند به دوستان و همسایگانش کمک کند و با حس جدید مسئولیت‌پذیری‌اش دست به گریبان است.

۱۷. فیلم دکتر استرنج – Doctor Strange

فیلم دکتر استرنج - Doctor Strange

دکتر استرنج
تاریخ اکران: ۴ نوامبر ۲۰۱۶

در اولین فیلم دکتر استرنج شخصیت استیون استرنج (با بازی بندیکت کامبربچ) از برجسته‌ترین جراحان مغز و اعصاب جهان است که به دلیل یک تصادف رانندگی دیگر قادر نیست به عنوان یک پزشک فعالیت حرفه‌ای‌اش را ادامه دهد.

در بخش عمده فیلم روایت داستانی هم‌زمان با تاریخ اکران آن است و ماجراهای فیلم از اوایل سال ۲۰۱۶ آغاز می‌شود. در پایان دکتر استرنج صحنه‌های مربوط به فیلم سوم مجموعه ثور را هم می‌بینیم.

۱۸. فیلم مرد مورچه‌ای و زنبورک – Ant-Man and the Wasp

فیلم مرد مورچه‌ای و زنبورک - Ant-Man and the Wasp

مرد مورچه‌ای و زنبورک
تاریخ اکران: ۶ جولای ۲۰۱۸

دنباله فیلم مرد مورچه‌ای پس از وقایع جنگ داخلی و پیش از جنگ ابدیت در جریان است. سوای فیلم سینمایی کاپیتان مارول باید گفت فیلم‌های باقی‌مانده لیست در یک بازه دوساله و تقریبا هم‌زمان پس از ماجراهای جنگ داخلی اتفاق می‌افتند.

از دست نده:  بازیگران افتخاری در قسمت جدید سریال What We Do In The Shadows - آنچه در سایه‌ها انجام می‌دهیم

اگر فیلم سینمایی انتقام‎‌جویان: جنگ ابدیت را ندیده‌اید در نظر داشته باشید که صحنه‌ پایانی مرد مورچه‌ای و زنبورک بخشی از محتوای جنگ ابدیت را لو می‌دهد.

۱۹. فیلم ابرقهرمانی کاپیتان مارول – Captain Marvel

فیلم کاپیتان مارول - Captain Marvel

کاپیتان مارول – Captain Marvel
تاریخ اکران: ۸ مارس ۲۰۱۹

گرچه این فیلم سینمایی در دهه ۱۹۹۰ می‌گذرد اما مطمئن باشید بهترین وقت برای دیدن این فیلم، تماشای آن به عنوان فیلم ۱۹ لیست است یا دست کم حتما در نظر داشته باشید که باید کاپیتان مارول را پیش از جنگ ابدیت ببینید.

اینکه کارول دنورز (با بازی بری لارسون) چطور به کاپیتان مارول تبدیل می‌شود قطعا تاثیر زیادی در مبارزه با تانوس دارد و نشان می‌دهد چرا ادعا شده کاپیتان مارول قوی‌ترین قهرمان جهان مارول است.

۲۰. فیلم ثور: رگنراک – Thor: Ragnarok

فیلم ثور: رگنراک - Thor: Ragnarok

ثور: رگنراک
تاریخ اکران: ۳ نوامبر ۲۰۱۷

وقایع فیلم ثور: رگنراک – Thor: Ragnarok دقیقا پس از فیلم دکتر استرنج جریان می‌یابد. استیون استرنج به خدای تندر کمک می‌کند پدرش اودین را بیابد. مدتی بعد ثور و لوکی تلاش می‌کنند از چنگال هلا (با بازی کیت بلانشت) فرار کنند. این دو در سیاره ساکار توسط استاد بزرگ به تله می‌افتند؛ کاراکتری که او را از نگهبانان کهکشان بخش » به یاد می‌آوریم.

رگنراک با صحنه‌ای به پایان می‌رسد که مخاطبان را مستقیما به سوی فیلم انتقام‌جویان: جنگ ابدیت هدایت می‌کند و به همین دلیل بهترین انتخاب ممکن پیش از دیدن جنگ ابدیت تماشا کردن فیلم ابرقهرمانی ثور: رگنراک است.

۲۱. فیلم انتقام‌جویان: جنگ ابدیت – Avengers: Infinity War

فیلم انتقام‌جویان: جنگ ابدیت - Avengers: Infinity War

انتقام‌جویان: جنگ ابدیت
تاریخ اکران: ۲۷ آوریل ۲۰۱۸

کوین فایگی رییس مارول استودیوز در اظهارنظری عنوان کرده که فیلم ابرقهرمانی انتقام‌جویان: جنگ ابدیت دنباله فیلم سینمایی انتقام‌جویان: عصر اولتران حدودا چهار سال پس از وقایع فیلم نگهبانان کهکشان بخش ۲ اتفاق می‌افتد.

اگرچه این اظهارنظر کاملا با آنچه کارگردان‌های فیلم گفته‌اند در تناقض است اما ظاهرا این گفته‌ها کاملا جدی گرفته شده. در فیلم جنگ ابدیت انتقام‌جویان با نگهبانان کهکشان متحد شده و به جنگ تانوس می‌روند. تانوس شخصیت شروری است که قصد دارد سنگ‌های ابدیت را جمع‌آوری کند.

۲۲. فیلم انتقام جویان ۴ – Avengers: Endgame

فیلم Avengers: Endgame

انتقام‌جویان: پایان بازی – اونجرز: بازی پایانی – انتقام جویان ۴
تاریخ اکران: ۲۶ آوریل ۲۰۱۹

فیلم سینمایی انتقام‌جویان: پایان بازی از نقاط اوج جهان سینمایی مارول است و سرنوشت نهایی قهرمان‌ها و شخصیت‌های شرور را پس از ۱۰ سال حضور روی پرده رقم می‌زند.

پایان بازی که دنباله جنگ ابدیت است هنگام نگارش این مقاله هفته دوم اکرانش را سپری می‌کند و با شکستن انواع و اقسام رکوردها به یک پدیده جهانی از نظر جذب مخاطب و میزان فروش تبدیل شده است.

فیلم سینمایی انتقام‌جویان ۴ جدیدترین فیلمی است که در حال حاضر از جهان سینمایی مارول روی پرده رفته است. براساس آنچه تاکنون مشخص شده فیلمی که از نظر داستانی دقیقا در ادامه ماجراهای این اثر ابرقهرمانی خواهد بود مرد عنکبوتی: دور از خانه – Spider-Man: Far From Home است که در ادامه سال میلادی جاری اکران خواهد شد. این فیلم سینمایی دنباله‌ای بر فیلم مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه است که سال ۲۰۱۷ اکران شده بود. منبع: دیجیکالامگ/

4.8/5 - (34 امتیاز)
 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

۱۱ دیدگاه در حال حاضر

 1. خود مارول میدونسته به چه ترتیبی تو چه تاریخی فیلم ها را اکران کنه از اول هم براش برنامه داشته شما برای خودت ترتیب اختراع کردی اونوقت؟

  • درست میگه… تازه به بازیگر مرد آهنی (رابرت داونی جونیور) تو همون مرد آهنی ۱ که اولین بود در مورد داستان آخر بازی با هاش بحث کردن مثل اینکه مرد آهنی و ناتاشا میمیرند و تانوس جهان رو فرا میگیره و بچه دار میشه و با چه کسانی دوست یا دشمن میشه

 2. ترتیب کاملا اشتباهه.. واقعا کسی که فیلم هارو دیده متوجه میشه.. چون آخر هر فیلم رو ببینید یه تیتراژ پایانی داره از فیلم بعد … شما وقتی فیلم بعد رو میبینی انتظار داری ادامه فیلم قبل رو ببینی اما با این ترتیبی که شما نوشتین تیتراژ پایانی فیلم به هم میریزه داستان و شما داستان ۳ یا چهار قسمت بعد رو لو میدی به نوعی اسپویل میکنی..

 3. زود قضاوت نکنید شاید بر اساس تاریخ داخل فیلم ترتیب بندی کردن مثل اینکه کاپیتان اول چون تو جنگ جهانی اول بود قدیمی هست و بعدش مرد آهنی تو ۲۰۰۸ یا ۲۰۰۷ هست

 4. همه اینها یه طرف سه گانه بتمن کریستوفرنولان یه طرف… اون سه تا یه چیز دیگس

 5. مدتها بود که میخواستم یک لیست اینچنینی درست کنم برای خودم.ممنونم.لطفا درباره سری فیلم های x men و سوپرمن هم بنویسی

 6. ترایبتون از black panter به بعد کاملا اشتباهه.بلد نیستی دست نزن خوب. زوره

 7. این چه مدل ترتیب بندیه دیگه. فیلمای مارول رو باید طبق همون زمان انتشارش دید که بهتر فهمید.

 8. کاپیتان مارول رو باید بعد از تور رنگاروک و اینفینیتی وار و قبل از اند گیم باید دید

 9. ی سایت معرفی کنم به کسانی که می خوان فیلم و با کیفیت های ۴k bluray و imax یا remux ببینن… لاوین مووی اینستاشو داشته باشید چون هرچند وقت یبار فیلتر میکنن و ادرس سایتش عوض میشه

 10. کاپیتان مارول که بعد از اونجرز سه اومد… تازه هنوز کیفیت خوبش نیومده… \بعد اونجا قرارش دادین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داغ‌ترین بحث‌ها

تازه های بازی

جدیدترین مطالب فیلم و سریال

ترسناک‌ترین‌ها